Grūtniecība nāk ar izmaiņām arī ķermenī

Grūtniecība nāk ar izmaiņām arī ķermenī

07. Nov 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Zināms, ka līdz ar grūtniecības sākumu notiek pamanāmas pārmaiņas ķermenī, ar kurām māmiņai nākas samierināties un pieņemt, tomēr kā uzskata psihoterapeite Amanda Ķeruže, daudzām sievietēm šīs izmaiņas ir grūti pieņemt.

Tas, vai topošā māmiņa izmaiņas ķermenī pieņems vieglāk vai grūtāk, saistīts ar sievietes identitāti, kurai sieviete pieķērusies jau pirms grūtniecības- kārdinātājas, pavedinātājas, mazas meitenes, karjeristes vai kāda cita loma. Ja cilvēks pie šīm lomām ir pieradis, ir ļoti grūti pierast pie citām sajūtām, tomēr ķermenis pasaka priekšā, kā rīkoties vienā vai otrā situācijā. Arī grūtniecības laikā ķermenis gan psiholoģiski, gan fiziski dod telpu gaidāmajam bērniņam, tāpēc sajūtas mainās.

Tas, cik viegli sieviete akceptē pārmaiņas, ir atkarīgs no šīs sievietes attiecībām ar dzimtas sievietēm un personīgās pieredzes- vai viņas ir redzējušas vien priecīgus gadījumus, vai topošā māmiņa ir viena vai kopā ar partneri, cik droša un cik mīlēta viņa jūtas. Amanda Ķeruže uzskata, ka viennozīmīgi pozitīva iepriekšējā pieredze rada arī pozitīvu pieeju.

Bailes un garastāvokļa maiņas

Grūtniecība laikā spilgti nostrādā arī nervu sistēmas kairinājumi, kas izpaužas kā garastāvokļa maiņas. Ja iepriekš sievietei apkārtējo komentāri neizraisīja nekādas emocijas, tad tagad sievieti satrauc jebkura sīkākā pazīme. Psihoterapeite nomierina, ka tas ir normāli.

Tas ir saistīts arī ar bailēm izskatīties neglītai partnera acīs un ir svarīgi, ko partneris domā – vai nav resna, vai ir seksīga. Nekautrējies un pajautā vīram, vai izskaties pietiekami labi! „Tas, kā izturamies, ir saistīts arī ar to, kā uztveram otru cilvēku – vai kā objektu vēlmju apmierināšanai vai kā sev tuvu cilvēku ar trūkumiem un priekšrocībām,” stāsta Amanda Ķeruže. Protams, reizēm nepieciešams meklēt kādu palīdzību no malas, lai iegūtu pārliecību, ka sievietes ķermenis ir pietiekami skaists.

Vingrošana grūtniecības laikā

Ja topošā māmiņa vēlas vingrot, viņai jāapzinās, ka viņa ir spēcīga un teorētiski zinoša. Nereti gadās tā, ka esam labas sievas, mammas, bet vingrošana un fiziskās aktivitātes ir otrā plānā. Kā stāsta grūtnieču vingrošanas speciāliste Maruta Hoferte, arī grūtniecības laikā cik vien iespējams, jācenšas vingrot – skatīties DVD, iet pie fizioterapeita un censties izkustēties. „Cik labi topošā māmiņa kustēsies, tik labi arī atgūst fizisko formu,” stāsta Maruta Hoferte. Viņa arī atsaka, ka neviena pati topošā māmiņa nav sūdzējusies, ka vingrošanas laikā viņas jūtas slikti. Līdz ko māmiņa sāk kustēties, tā uzreiz var redzēt izmaiņas gan acīs, gan sajūtās.

Gatavošanās dzemdībām

Psihoterapeite Amanda Ķeruže atklāj, ka ir metodes, gatavojoties dzemdībām, kas palīdz ķermeni uztvert kā sadarbības partneri. Viens no paņēmieniem ir sarunas ar bērnu un iekšējo „ES”. Mēs jūtam, kā kustas mazulis, kā viņš izturas. Te liela nozīme ir iekšējam monologam, kad mēs mēģināt nomierināt mazuli puncī- kādus vārdus izmantojam, ar kādu attieksmi vēršamies pie bērna. Topoša māmiņa ir jūtīga pret savām emocijām.

Lai saglabātu labu pašsajūtu visu grūtniecības laiku, dodies vingrot! Nekas īpaši nav mainījies, tagad tikai Tevī aug burvīgs mazulis- Tavējais!