Apgrozīšana vai ķeizargrieziens?

Apgrozīšana vai ķeizargrieziens?

22. Jul 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ja mazulītis puncī atrodas tūpļa guļā, pastāv tā sauktā ārējā apgrozīšana, kad mazuli mammas puncī cenšas iekārtot ar galviņu uz leju. Vairāk par to stāsta ginekoloģe Zane Krastiņa.

Bieži vien mazulis iekārtojas mammas puncī spītīgi ar dupsi uz leju un ij netaisās griezties apkārt. Psihologi to skaidro ar bērna protestu – nedzimšu, kamēr man apkārt viss nebūs nokārtots un sakārtots. Ja māmiņa kārtīgi runājas un skaidro mazulim, ka viņš ir mīlēts, gaidīts un droši var nākt pasaulē, mazais punča iemītnieks pats apgriežas ar galviņu uz leju.

Tomēr, ja negribas paļauties vien uz pierunāšanu, var vai nu izšķirties par ķeizargriezienu, vai arī dzemdēt mazuli dabiski. Pirms dzemdībām iespējama vēl kāda manipulācija – augļa ārējā apgrozīšana.

Arī māmiņa Ingrīda interesējas par šo procedūru Māmiņu klubam adresētā vēstulē:

„Man ir grūtniecības 35 pilnas nedēļas un bērns atrodas tūpļa guļā. Teorētiski ir iespējams, ka bērns vēl pagriezīsies, tomēr tiek piedāvāta iespēja Rīgas Dzemdību namā veikt augļa ārējo apgrozīšanu 36/37 nedēļā. Gribēju prasīt par šīs procedūras drošumu un nekaitīgumu bērnam - vai arī tomēr bērns labāk zina un ir iegūlies kā viņam ir ērtāk un vairāk vietas, līdz ar to man vajadzētu veikt ķeizargriezienu, kas arī nav sliktākais dzemdību iznākums?”

Par to, kas ir augļa ārējā apgrozīšana, stāsta ginekoloģe Zane Krastiņa:

”Apgrozīšana ir viena no iespējām, kā atrisināt situāciju. Es pati P. Stradiņa slimnīcā veicu bērniņu apgrozīšanu. Šo procedūru veic tikai slimnīcā, USG kontrolē un tikai ārsts, kurš šo metodi ir apguvis. Bērniņu ārsts satver aiz dupša un skausta no ārpuses caur māmiņas vēderu, un cenšas pagriezt. ”

Kā izskaidroja ginekoloģe, procedūras laikā seko līdzi bērna sirds ritmam un arī ieklausās māmiņas pašsajūtā. Tā kā apgrozīšanas laikā māmiņa sajūt spiediena sajūtu, neko ar varu nedara – tiklīdz sajūtas kļūst pārāk nepatīkamas, procedūru pārtrauc. Tāpat, ja bērns nevēlas pakļauties ārsta „spiedienam”, apgrozīšanu tālāk neveic.

Zane Krastiņa stāsta:” Ja bērniņa apgriešanai jāpieliek liels spēks, bez tam, es kā sieviete to nemaz nevaru izdarīt, viss paliek kā ir. Ja griešana norit viegli, tad arī rezultāts parasti tiek sasniegts!”

Principā procedūras risks ir minimāls un ārste nevar minēt nevienu gadījumu, kad mazulis būtu izdomājis pēc procedūras piedzimt, tāpat no ārsta kabineta nevienu sievieti uz dzemdību zāli jāved nav bijis. ja redzams, ka bērniņam ap kaklu ir nabassaite, tad arī apgrozīšanu tikai pamēģina – ja mazulītis nevēlas griezties, viņu tālāk netraucē.

Vieglāk apgrozīšana izdodas, ja māmiņai tā ir atkārtota grūtniecība. Tādā gadījumā ārste mudina māmiņas daudz vairāk uzticēties apgrozīšanas procedūrai.

Katrā gadījumā katrai māmiņai jāatceras viens fakts – pirms apgrozīšanas jāgriežas pie ārsta un viss jāizrunā. Ja māmiņa pati ir 100% pārliecināta, ka apgrozīšanu ir jāveic, tikai tad tas tiešām ir jādara!

Māmiņu Klubs

ĶEIZARGRIEZIENA LEKCIJA MĀMIŅU KLUBA VECĀKU SKOLĀ->>>