Kāpēc jālieto folskābe, plānojot grūtniecību?

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 10. februāris 2012 00:48
35670

Kāpēc, plānojot grūtniecību, iesaka sākt lietot folskābi? Vai tā sekmē bērniņa ieņemšanu? Stāsta pazeminātās auglības konsultante, topošā vecmāte Anna Suhanova.

 Pastiprināti folijskābe būtu jālieto kā piedeva uzturā sievietēm, kas gatavojas grūtniecībai un īpaši svarīgi tas ir pirmajās nedēļās pēc apaugļošanās.

Folijskābe palīdzēs novērst daudzus defektus bērna attīstībā saistītus ar iekšējo orgānu un nervu sistēmas pataloģijām.Ja grūtniecei ir zems folijskābes līmenis organismā, iespējami sarežģījumi grūtniecības gaitā, ieskaitot spontānu abortu, neiznēsāta bērna piedzemdēšana un priekšlaicīga augļūdens apvalka pārplīšana. 

Folijskābe nodrošina nepieciešamo augļa attīstības un augšanas ātrumu.  Folijskābe ir viens no svarīgākajiem vitamīniem  jo pat neliels tās trūkums kaitē ar neiznēsātā bērniņa piedzimšanu, kā arī jaundzimušā fizisko un psihisko attīstību traucējumiem, iedzimto anomāliju attīstību jaundzimušajiem. Tik nopietna folijskābes loma ir izskaidrojama ar to, ka tieši bez tās nav iespējama augļa smadzeņu veidošanās, kas jau sāk formēties grūtniecības otrajā nedēļā.

Folijskābe ir B grupas vitamīns un B vitamīns ir vajadzīgs, lai nodrošinātu organisma pamata procesus – lai sekmētu sarkano asinsķermenīšu veidošanos un stiprinātu imūnsistēmu.  Folijskābe ir slavenākais B vitamīna paveids.  Kopā ar B6 un B12 vitamīniem tā pasargā sirdi.

Folijskābes lietošana pirms grūtniecības un I grūtniecības trimestrī par 70% mazina iedzimtas nervu sistēmas anomālijas bērnam – mugurkaula šķeltni (spina bifida), kā arī iedzimtas sirdskaites, urīnceļu anomālijas, sejas un žokļu defektus (augšlūpas un aukslēju šķeltni) un kuņģa vārtnieka stenozi. 

Jau plānojot grūtniecību ir ieteicams lietot B grupas vitamīnus, īpaši B6, B12 un folijskābi. Minēto vitamīnu trūkums var palielināt homocisteīna līmeni un radīt asinsvadu sieniņu iekaisumu, kā arī dažādas nervu un imūnsistēmas problēmas. Reproduktīvā sistēma ir ļoti jūtīgas uz dažādien ārējiem un iekšējiem apstķļiem.

Auglīgo gļotu veidošanās un kvļitāte ir tiešā veidā saistīta ar B grupas vitamīnu līmeni organismā. Līdz ar to Folijskābes trūkums var ietekmēt arī olšūnas apaugļošanas procesu.

 

Vai Tu lietoji folskābi, gatavojoties grūtniecībai?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
gintulis 18. februāris 2014 14:17

sākot lietot folskābes vitamīnus vai tāpēc var būt arī asiņošana starp mēnešreizēm?

sviestamusha 12. februāris 2012 21:33

tad labi, prieks par cilvēkiem, kas prot sabalansēt uzturu (Y) atzīstos, es esmu diezgan slinka un ļoti haotiska un galīgi slikts plānotājs :)

Noslepumainaa 12. februāris 2012 16:43

gandriz visu.. ;)

sviestamusha 12. februāris 2012 11:40

protams, bet ja es apzinos, ka uzturs man nav sabalansēts, labāk izvēlos lietot vitamīnus, nevis riskēju ar gaidāmā bērniņa veselību.
piemēram, folskābes visvairāk ir kāpostos, sparģeļos, brokoļos, lēcās, svaigi spiestā apelsīnu sulā, olas dzeltenumā - cik daudz no šī visa mēs ikdienā lietojam uzturā?

Noslepumainaa 11. februāris 2012 18:54

katram sava pieredze...

Noslepumainaa 11. februāris 2012 18:52

katram savs viedoklis...

Noslepumainaa 11. februāris 2012 18:52

Nuu...es nedzēru nekadus vitaminu, man tgd sez blakus smaidīgs un dzivespriecigs puika.. :) Pilnigi vesels, pat parak vesels, un stiepjas garuma un svarinja ka tik prieks(pat drebes nespeju sagadat tik atri lielakas.. :D ), tapec ari mans viedoklis ir skeptisks, pret vitaminiem, bet galu galā, cik cilveku, tik viedoklu.

princesemince 11. februāris 2012 16:23

es nelietoju atsevišķi folskābi, bet 1 mēnesi, pirms grūtniecības plānošanas, uzsāku lietot Elevit grūtnieču vitamīnus, kuros folskābes deva tajā laikā bija vislielākā, salīdzinot ar citiem. beigās sanāca, ka grūtniecība iestājās tikai pēc 3 mēnešiem, tad nu sanāca visus šos mēnešus lietot vitamīnus un laikam jau veiksmīgāk sagatavot ķermeni grūtniecībai.
bērns piedzima ar normālu, vidēju svaru (3,65kg), to norādu tādēļ, ka pēdējā laikā dzirdēts, ka bērnus ar lielajiem dzimšanas svariem saista ar grūtnieču vitamīnu lietošanu.
kāpēc lietoju grūtnieču vitamīnus? tādēļ, ka noteikti neēdu sabalansēti, man tam neatlika laika, kamēr vien devos dekrēta atvaļinājumā. līdz tam visa tā ēšanas padarīšana bija pārlieku haotiska.

sviestamusha 10. februāris 2012 22:07

vecvecmāmiņas dzīvoja dabiskākā vidē (bez pesticīdiem, GMO un augšanas hormoniem vistās), nelietoja uzturā visādus draņķus, lielākoties strādāja smagu fizisku darbu (bija gan fiziski, gan garīgi stipras) un dzemdēja lauka malā gandrīz - vai mēs to spētu? es nē. tāpēc vitamīnu lietošanu neuzskatu par kaut ko pretdabisku. ja reiz grib kā vecvecmāmiņa, tad jau uzskaitē arī nevajag stāties, analīzes nodot un USG, sak - kā būs, tā būs labi..

vairinna 10. februāris 2012 21:13

:) :) Vecvecvecmaminam partika bija dabigaka,veseligaks dzivesveida,viss no pasu darza un pasu rokam apstradats.Un tas kuras tagad nelieto neko,burvigi ka bijusas ar pietiekami vitaminu sastavu kermeni,prieks ka berniniem viss ok,bet es nerisketu,es dzeru vitaminus un visu ko pec analizem un arsta doamam vajadzeja un atteicos no kada salduma vai matu kondicioniera,bet vitaminus pirku
;)

maijbite 10. februāris 2012 18:10

Jā, es lietoju folijskābi jau krietnu laiciņu pirms grūtniecības plānošanas...

olchen 10. februāris 2012 17:35

mūsu vecvecmāmiņas dzemdēja 10 bērnus vidēji, no kuriem līdz pilngadības nodzīvoja 2-3. Tie ir ļoti lieli maldi, ka toreiz bērni bija veselāki. Medicīna attīstās, glābj bērnus, kas dzimst 25.grūtniecības nedēļā, saglabā problemātiskas grūtniecības utt- tāpēc skaitās, ka mūsu paaudze nav tik stipra un vesela.

Bet runājot par folijskābi- tā maksā ļoti nelielu naudiņu, tie nav tie polivitamīni, kas maksā bargu naudu un kurus bīda lielas farmaceitiskas kompānijas. Tā ir tikai neliela nodeva mūsu topošo bērnu veselībai.

Pirms pāris dienām te bija skumjš stāsts tieši par folijskābes trūkumu un pārtrauktu grūtniecību. Būsim gudrākas, mācīsimies uz citu kļūdām (ja tā var teikt šajā gadījumā).

MiniAnna 10. februāris 2012 16:47

Sāku lietot tikai uzzinot,ka esmu stāvoklī. Plānošanas laikā nelietoju. Ārsts neinformēja mani.

10. februāris 2012 16:44

Nav jau zināma statistika, cik procenti grūtniecību mūsu vesvecvecmammu laikā beidzās ar veiksmīgām dzemdībām. Turklāt mūsdienās, pateicoties t.s. mūsdienu medicīnai tiek saglabātas daudz tādas grūtniecības, kuras sensenos laikos diemžēl netika, līdz ar to piedzima tiešām tie stiprākie un veselākie bērni. Toreiz dabīgā atlase darbojās spēcīgāk...

Noslepumainaa 10. februāris 2012 16:16

Tagad visi tik gurdi stāsta ko vajag vai nevajag. A izstāstat kā bernus izneseja muusu vecvecvecmammas vai pat vel senaki radinieki, kad sadu vitaminu nebija, un berni piedzima daudz veseligaki neka tagad..?
Tāpat ko darit tam māinjam kurām nav tadas naudinjas lai nopirktu tos "īpašos" vitaminus, vinjas tapat ienjem berninju, iznesa, dzemde sakistus un veseligus berninjus... :)
mans viedoklis..

10. februāris 2012 16:11

Magne B6 nav folijskābe. Vislabāk lietot to, ko iesaka tavs ārsts :)

loveinitalia 10. februāris 2012 15:57

Es visu grūtniecību lietoju Magne B6

ulula 10. februāris 2012 15:46

Magne B6 ir tas, ko var pirkt un lietot?