16 izplatītākās veselības un pašsajūtas problēmas grūtniecības laikā un kā tās saudzīgi risināt

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 31. janvāris 2018 00:00
3862

Grūtniecība ir īpašs laiks sievietes dzīvē – vienreizējs un neatkārtojams, neatkarīgi no tā vai gaidāms pirmais, trešais, ceturtais vai piektais bērniņš... Tas ir laiks, kad rodas un mātes klēpī izaug jauna dzīvība. Tāpēc pret šo dzīves periodu jāizturas ar vislielāko atbildību, vienlaikus rūpējoties gan par savu, gan gaidāmā mazuļa veselību un labsajūtu. Kā stāsta Sievietes Veselības centra ginekoloģe Inta Dinsberga, dažādu vielu iedarbība uz grūtnieces un gaidāmā bērna veselību nekur pasaulē nav pilnībā pētīta, tāpēc arī stingri zinātniski pierādītas un pamatotas pat tautas medicīnas metodes nav izstrādātas. Jebkurā gadījumā ar dabas vielu lietošanu lielā daudzumā grūtniecības laikā nevajadzētu aizrauties, jo nav drošu datu par to ietekmi uz grūtniecības norisi un gaidāmā bērniņa veselību. „Tāpēc šeit sniegtajiem ieteikumiem ir tikai rekomendējošs raksturs, vienmēr jāatceras, ka jebkurā neskaidrā situācijā, kas saistīta ar veselības problēmām grūtniecības laikā, noteikti jāgriežas pie sava ārsta vai vecmātes, kas tad arī izvērtēs situāciju un sniegs atbilstošas rekomendācijas klātienē,” atzīmē dr. I. Dinsberga. 

Slikta dūša un vemšana

Slikta dūša rītos un vemšana grūtniecības sākumā ir sastopama apmēram 0,5-1,5% grūtnieču. Sliktās dūšas un vemšanas cēloņi joprojām precīzi nav zināmi. Daļēji to saista ar straujo grūtniecības hormona – horiongonadotropīna- pieaugumu. Gadījumos, kad vemšana ir vairākas reizes dienā, tas komplicējas ar strauju šķidruma, sāļu un minerālvielu zaudējumu, kā arī svara zudumu (līdz pat 5% no ķermeņa svara) un tas viss var novest pie grūtniecības komplikācijām, tāpēc to nevajadzētu uztvert par organisma izpausmēm, kas „piederas pie grūtniecības”, un atstāt bez ievērības.

Ko darīt?

 • No rīta, pirms piecelšanās no gultas vai pirms zobu tīrīšanas apēst kādu nesaldu sausiņu un iedzert nedaudz vēsa, negāzēta ūdens.
 • Nelietot asus un treknus ēdienus, vairāk ēst svaigus dārzeņus un augļus. Izvairīties no piparotiem, vircotiem ēdieniem, kā arī panētiem, fritētiem produktiem. Ar mēru lietot dažādas eļļas, riekstus un dzīvnieku tauku izcelsmes produktus.
 • Ēst biežāk un mazākās porcijās, viegli sagremojamu pārtiku, piemēram, dārzeņus, augļus, ogas, piena produktus.
 • Ēst proteīnus saturošu pārtiku (liesu gaļu, vājpiena biezpienu, sieru, zivis, kartupeļus) vakarā pirms gulētiešanas
 • Lietot vairāk šķidruma, īpaši starp ēdienreizēm.
 • Apēst kādu citrona šķēlīti, citrona ledeni vai iedzert negāzētu citrona dzērienu starp ēdienreizēm. Var dzer arī ingvera tēju.
 • Ja sliktu dūšu vai vemšanu izraisa ēdiena smarža, mēģināt ēst aukstu ēdienu.
 • Atpūsties, atguļoties dienas laikā.
 • Sliktas dūšas un vemšanas samazināšanai zinātniski pierādīta ir ingvera efektivitāte. Tomēr grūtniecības laikā arī ar tā lietošanu jābūt piesardzīgai. 

Svarīgi!

Ja vemšana ir vairākas reizes dienā un, lietojot šķidrumu, iekšķīgi nav iespējams kompensēt sāļu un minerālvielu zudumu, nepieciešama ārsta palīdzība un medikamentoza ārstēšana!

Grēmas

Grūtniecības laikā augstais progesterona līmenis vājina kuņģa zarnu trakta motoriku un tāpēc atslābst muskulis, kas noslēdz kuņģa ieeju, tāpēc kuņģa skābais saturs nonāk barības vadā un izraisa stipras, dedzinošas sāpes aiz krūšu kaula. Bez tam ir palēnināta arī kuņģa satura iztukšošanās. Arī mazulis uz kuņģi spiež no vēdera apakšas, tāpēc kuņģa skābais saturs nonāk barības vadā, radot nepatīkamu un dedzinošu sajūtu barības vadā un rīklē. Bieži grēmu iemesls var būt arī liekā ķermeņa masa, samazināts siekalu daudzums naktīs utt..

Ko darīt?

 • Vēlams ēst biežāk- aptuveni piecas reizes dienā, nelielām porcijām un samazināt vakariņās uzņemtā ēdiena apjomu.
 • Jāēd šķidrāku pārtiku.
 • Jāizvairās no asiem, skābiem, vircotiem, trekniem un saldiem produktiem.
 • Ēdiens labi jāsakošļā, lai tas pietiekamā daudzumā sajauktos ar siekalām un kuņģim būtu vieglāk turpināt fermentācijas procesu.
 • Ēdienreižu laikā nav pareizi ik pēc kumosa uzdzert malku sulas vai cita dzēriena. Šādā veidā kuņģa sulas izdalīšanās tiek vēl vairāk stimulēta un rodas diskomforta sajūta vēderā. Glāzi dzēriena vēlams izdzert apmēram dažas minūtes pirms maltītes ieturēšanas.
 • Nelietot pārāk aukstus un karstus uztur produktus.
  • Vakarā var iedzert, kumelīšu, piparmētru tēju vai siltu pienu, kas pret dedzināšanu kuņģī darbosies gluži kā dzēšamais aparāts.
  • Pirms ēšanas 1- 2 reizes dienā var iedzert nedaudz svaigu kartupeļu sulu.
  • Ja grēmas neļauj iemigt, var iedzert tikko pagatavotu sodas ūdeni. Dedzināšanu aiz krūšu kaula var mazināt, ja vismaz 2 stundas pirms gulētiešanas neēd un paceļ augstāk gultas galvgali vai izvēlas papildus spilvenu.
  • Jāuzņem liesa, bet olbaltumvielām bagātus produkta pārtika. Interesanti, ka olbaltumvielas, kas nonākušas gremošanas traktā, palīdz uzsūkt skābi, ko satur kuņģa sula, un kairinājums tiek mazināts. Ieteicama ir liellopa, truša, vistas vai teļa gaļa, zivis.
  • Vismaz 30 minūtes pēc ēdienreizes laiku vajadzētu pavadīt sēdus vai, dodies vieglā pastaigā. Maltīte var veicināt kuņģa skābes izdalīšanos un dedzināšanu pakrūtē arī nakts laikā. Ja kārtīgi paēdis cilvēks ieņem horizontālu stāvokli, kuņģa sulai ir vieglāk ietecēt barības vadā, izraisot nelāgo sajūtu pakrūtē.
  • Košļājamās gumijas košļāšana kairina kuņģi, liekot izdalīties vēl vairāk kuņģa sulai, kas rada skābu vidi. Ja vēders būs tukšs, kuņģī radīsies ugunsgrēka sajūta. Elpas atsvaidzināšanai ieteicams košļenes lietot 5-10 minūtes pirms vai pēc maltītes, bet pārējā laikā var izdzert glāzi ūdens, svaigas spiestas sulas vai ūdens.
  • Nav ieteicama kafija un stipra melnā tēja, kā arī šokolāde. It īpaši tukšā dūšā.

Hemoroīdi

Hemoroīdi ir vēnu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā. Šī problēma sastopama apm. 30-40% grūtnieču.

Hemoroīdu rašanos veicina dzemdes palielināšanās, kas daļēji var nospiest mazā iegurņa vēnas; progesterona līmeņa paaugstināšanās, kas, savukārt, var izraisīt, vēnu sieniņas elasticitātes samazināšanos; iedzimts vēnu sieniņas vājums; visi faktori, kas veicina aizcietējumus – mazkustīgs dzīves veids, uzturs ar mazu šķiedrvielu daudzumu, nepietiekama šķidruma uzņemšana.

 Hemoroīdu izpausmes grūtniecības laikā ir šādas: asiņošana no hemoroidāliem mezgliem; nieze taisnās zarnas lejasdaļā; diskomforta sajūta un sāpes taisnās zarnas apvidū, kas var pastiprināties vēdera izejas laikā.

Ko darīt? 

 • Nav vēlams ilgstoši sēdēt vai stāvēt, nemainot pozu.
 • Vēlams – cik iespējams -  būt fiziski aktīvai.
 • Jālieto pietiekams šķidruma daudzums un šķiedrvielām bagāts uzturs.
 • Jācenšas pēc iespējas biežāk atpūsties guļus stāvoklī vai pussēdus uz kreisajiem sāniem, kas atslogo venozo sistēmu.
 • Svarīgi ievērot personīgo higiēnu un cieta vēdera gadījumā izvairīties no pārmērīgas spiešanās. Pēc katra tualetes apmeklējuma var apmazgāties ar vēsu ūdeni.
 • Ja ginekologs pieļauj, vēlamas siltas sēdvanniņas vairākas reizes dienā uz 10 līdz 20 minūtēm ar siltu ūdeni, vieglā kālija permanganāta, dzeramās sodas, kumelīšu vai ozola mizu novārījuma šķīdumā.
 • Stipru sāpju vai izteiktas asiņošanas gadījumā līdz ārsta apmeklējumam simptomus varētu mazināt ledus gabaliņu īslaicīga pielikšana.

Aizcietējumi un vēdera uzpūšanās

Aizcietējumi un vēdera uzpūšanās grūtniecības laikā izskaidrojama ar tievās un resnās zarnas motorikas palēnināšanos hormonālo pārmaiņu dēļ.

Ko darīt?

 • · Ik dienu jāuzņem pietiekams daudzums šķidruma– apmēram 1,5- 2 l.
 • · Vēlams atteikties no gāzētiem dzērieniem.
 • · Ieteicamas regulāras fiziskās aktivitātes, piemēram, pastaigas.
 • · Uzturā regulāri jāiekļauj šķiedrvielas, kas veicina zarnu peristaltiku un mīkstina un atvieglo vēdera izeju. Ar šķiedrvielām bagāti pārtikas produkti ir, dārzeņi, augļi, pilngraudu maize, graudaugu izstrādājumi, žāvētas plūmes, kviešu klijas, kviešu dīgsti, smalcinātas linsēklas u.c..

Urīna nesaturēšana

Urīna nesaturēšana grūtniecības laikā izskaidrojama ar strauji augošās dzemdes mehānisko spiedienu uz urīnpūsli. Bieži vien ir grūti saturēt urīnu, klepojot vai veicot straujas kustības. Diemžēl šo procesu grūtniecības laikā ietekmēt nav iespējams. Citādi ir tad, ja šī problēma turpinās pēc dzemdībām.  Urīna nesaturēšana ir saistīta ar iegurņa pamatnes muskulatūras vājumu, kas gandrīz vienmēr ir pārejoša parādība pēcdzemdību periodā.

Ko darīt?

Svarīgi veikt iegurņa pamatnes muskulatūru stiprinošus vingrinājumus. Ja tos aktīvi neveic, tālākās dzīves laikā var izveidoties urīna nesaturēšana, kā arī maksts sienu noslīdējums un dzemdes pilnīga vai daļēja izkrišana.

Bezmiegs

Grūtniecības pirmajā trimestrī asinīs veidojas hormons- progesterons, kas nomierina, iemidzina un iedarbojas līdzīgi pretsāpju, anestēzijas un nomierinošiem medikamentiem. Papildus tam, ka dzemdei palielinoties, rodas spiediens uz urīnpūsli, arī progesterona iedarbība veicina biežāku urināciju. Šajā periodā rīta vai vakara nelabums arī nogurdina un rezultātā- parādās nespēks un miegainība dienā.

Taču otrajā trimestrī var parādīties miega traucējumi. Topošajai māmiņai turpina palielināties progesterona līmenis asinīs, tomēr lēnāk un vienmērīgāk kā pirmajā grūtniecības trimestrī. Dzemde palielinās vēl vairāk – aktuālāka kļūst urīnpūšļa biežāka iztukšošana. Tā kā diafragmas augstāks novietojums samazina plaušu funkcionālo tilpumu par 20%, šai laikā 25% grūtnieču miegā var sākt krākt, ja arī līdz tam šī trokšņošana nebija novērota. Vēl vairāk traucēts miegs varētu būt grūtniecības trešajā trimestrī, kad jūtamas augļa kustības, vēdera apmēri traucē atrast ērtu gulēšanas stāvokli un spiediens uz iekšējiem orgāniem sasniedz maksimumu. Dažkārt var būt biedējoši sapņi saistībā ar gaidāmo mazuli. Par sapņiem nevajadzētu uztraukties - tie neatspoguļo gaidāmos notikumus.

Ko darīt? 

 • Miegs grūtniecei ir īpaši nepieciešams, tādēļ naktī neizgulētais noteikti jāizguļ dienā.
 • Lai uzlabotu nakts miegu un palielinātu možumu dienā, nepieciešama gaismas terapija. Dienā atveriet aizkarus un pastaigājaties svaigā gaisā!
 • Miegu uzlabos fiziskas aktivitātes, taču tās jāplāno dienā, nevis vakarā. Ar fiziskiem vingrinājumi nevajadzētu nodarboties 3-4 stundas pirms gulētiešanas!
 • Grūtniecības trešajā trimestrī ieteicams galvgali pacelt augstāk un gulēt uz vairākiem spilveniem. Guļot uz sāniem, spilvenu var ielikt starp augšstilbiem.
 • Radiet savu gulētiešanas rituālu! Cenšaties katru dienu iet gulēt un mosties vienā un tajā pašā laikā, ieskaitot nedēļas nogales un brīvdienas! Ja katru dienu pirms došanās pie miera veiksiet vienas un tās pašas darbības, ar laiku organisms pieradīs, ka pēc to izpildīšanas ir jādodas gulēt. Vēlams, protams, lai tās būtu relaksējošas darbības, dažādi vakara rituāli- pozitīva literatūra, viegli atslābinoši vingrojumi, silta vannas pelde.
 • Pirms gulētiešanas var iedzert glāzi silta piena vai silta ūdens, kurā iejaukts nedaudz medus un ābolu etiķis.
 • Svarīgi guļamistabā nodrošināt tumsu nakts laikā, jo apgaismojumam ir liela nozīme, lai cilvēks gulētu pilnvērtīgu miegu. Gaismas samazināšana nakts stundās palielina miega hormona melatonīna izdalīšanos, kas piedalās miega bioloģisko ritmu regulēšanā. 

Grūtniecības nieze

Ādas niezei grūtniecības laikā var būt vairāki iemesli. Grūtniecības holestāze jeb sabiezēta žults – biežāk attīstās grūtniecības trešajā trimestrī. Niezošā sajūta rodas, kad žults pigments izgulsnējas ādā. Niezei nav raksturīga konkrēta lokalizācija un tā var būt jebkurā vietā uz ādas. Dažreiz pastāv arī priekšlaicīgu dzemdību risks un parasti nieze beidzas tikai ar bērniņa piedzimšanu. Grūtniecības nieze – var parādīties jebkurā grūtniecības laikā, tā izskatās kā sārti izsitumi vai mezgliņi uz ceļgalu un elkoņu ādas. Šīs ādas izmaiņas var saglabāties dažas nedēļas un pat mēnešus pēc dzemdībām. Nātrenei līdzīgi izsitumi – parasti parādās grūtniecības trešajā trimestrī, biežāk pirmās grūtniecības laikā un daudzaugļu grūtniecībās. Izsitumi visbiežāk parādās uz vēdera, gar striju malām, pēc tam arī uz roku un kāju ādas. Šie izsitumi izzūd 1-2 nedēļas pēc dzemdībām.

Ko darīt?

 • Par šīm sajūtām noteikti jāinformē ārsts, jo – lai novērtētu problēmu un izlemtu par tālāko grūtniecības norises taktiku, jāveic asins analīzes. Var būt nepieciešama arī dermatologa apskate.
 • Ja izmaiņas analīzēs nekonstatē, tad niezi var mazināt ar dažādām atvēsinošām vanniņām, piemēram, piparmētru vai losjoniem.

Smaganu asiņošana

Grūtniecības laikā mainās siekalu sastāvs, smaganas tiek vairāk apasiņotas, līdz ar to tās var pietūkt. Uz vispārējo hormonālo izmaiņu fona smaganas kļūst mīkstākas un vieglāk ievainojamas. Tās ātrāk iekaist, aplikuma veidošanās ap zobu kakliņiem pastiprinās, kas, savukārt, var veicināt smaganu iekaisumu un kariesa attīstību. Grūtniecības laikā arī zobi mēdz pastiprināti bojāties, jo mainās ēšanas paradumi. Visu šo procesu rezultātā var parādīties smaganu asiņošana (gingivīts), īpaši pēc zobu tīrīšanas.

Ko darīt?

 • Ar zobu birsti un diegu rūpīgi tīrīt zobus pēc ēšanas.
 • Jāapmeklē zobārsts vai zobu higiēnists, kas ieteiks piemērotākos zobu kopšanas līdzekļus.
 • Mutes dobumu var skalot ar kumelīšu uzlējumu.
 • Ja ir rīta nelabumi, kas izraisa vemšanu, pēc vemšanas zobus uzreiz nevajadzētu tīrīt, bet tikai izskalot muti. Tā ir jārīkojas tāpēc, ka sākumā mutē nonāk kuņģa sula, kas, uzreiz tīrot zobus, var pastiprināt zobu eroziju. Apmēram stundu pēc vemšanas var iztīrīt zobus labākai pašsajūtai un zobu tīrībai. 

Muguras sāpes

Muguras sāpes grūtniecības laikā izraisa vēdera muskuļu izstiepšanās, bērniņam augot, un to nespēja vairs piedalīties ķermeņa stājas uzturēšanā. Grūtniecības hormons – progesterons relaksējoši un atslābinoši iedarbība ne tikai uz dzemdes un iegurņa muskuļiem, bet arī uz locītavu saišu sistēmu. Pieaug ķermeņa masa un māmiņas organisma smaguma centrs nobīdās uz priekšu. Pastiprinnās mugurkaula jostas daļas izliekums - tas pieaug par apm.5- 9°, kā rezultātā mugurkaulam ir grūtāk veikt amortizācijas funkciju.

Ko darīt?

 • · Ierobežot tādas fiziskās aktivitātes, kas rada papildus slodzi muguras lejasdaļai un iegurnim – kāpšana pa kāpnēm, ilgstoša staigāšana un stāvēšana.
 • · Izvairīties no smagumu celšanas.
 • · Nostiprināt muguras muskulatūru ar speciāliem grūtnieču vingrošanas paņēmieniem.
 • · Atslābināt muguras muskulatūru ar ūdens procedūru palīdzību – speciālu grūtnieču vingrošanu ūdenī.
 • · Grūtniecības laikā ieteicams nēsāt speciālu elastīgo jostu.
 • · Lai atvieglotu spiedienu uz muguru, naktī ieteicams gulēt uz sāniem un starp ceļiem ievietot spilvenu.

Galvas reibonis un ģībonis

Grūtniecības laikā samazinās perifēro asinsvadu rezistence kā rezultātā pazeminās arī asinsspiediens, kas visbiežāk arī ir iemesls galvas reiboņiem un ģībonim. Ģīboņa pazīmes ir galvas reibonis un nestabilitātes sajūta.

Ko darīt?

 • Jāizvairās no ilgstošas stāvēšanas kājās.
 • Ja ir sajūta, ka tuvojas ģībonis, jāatguļas vai jāapsēžas un jānoliek galvu starp ceļiem, līdz pašsajūta kļūst labāka.
 • No siltas vannas, sēdus vai guļus stāvokļa jāceļas ļoti lēni. Pieceļoties no guļus stāvokļa, vispirms jāpagriežas uz sāniem un tad lēnām jāpieceļas. 

Izdalījumi no maksts

Izdalījumi no maksts pastiprinās grūtniecības radīto hormonālo izmaiņu dēļ. Ja izdalījumi ir gaiši bālgani, bez krāsas, bez nepatīkamas smakas un neizraisa niezi vai citādu kairinājumu, tad par to nav jāuztraucas. 

Ko darīt?

 • Nelietot maksts dezodorantus un aromatizētus mazgāšanās līdzekļus, apmazgāties tikai ar speciālajiem intīmās mazgāšanās līdzekļiem, kuru PH ir 4-4,5.
 • Valkāt laika apstākļiem piemērotu apakšveļu, karstā laikā izvairīties no cieša, sintētiska apģērba valkāšanas.
 • Ja nepieciešamas, var lietot biksīšu ieliktnīšus, bet bez aromāta.
 • Ja parādās nieze vai sāpes, citas krāsas vai smakojoši izdalījumi, noteikti jāapmeklē ginekologs.
 • Kā pirmo palīdzību izdalījumu un niezošas sajūtas novēršanā, kuru izraisa piena sēne, var izmantot dabisko jogurtu bez piedevām – to ar pirkstu uzmanīgi iesmērē makstī vairākas reizes dienā

Svīšana

Pārmērīgu svīšanu grūtniecības laikā izraisa gan hormonālās izmaiņas, gan pastiprinātie vielu maiņas procesi, īpaši grūtniecības III trimestrī, gan tas, ka grūtniecības laikā palielinās asiņu pieplūde ādai. Svīšana var parādīties pat pēc nelielas piepūles vai naktī. 

Ko darīt?

 • Valkāt brīvu, ērtu, laika apstākļiem piemērotu apģērbu, izvairīties no sintētiska materiāla apģērbiem.
 • Lietot pietiekami daudz šķidruma, īpaši karstā laikā.
 • Ja iespējams, naktī gulēt pie atvērta loga. 

Tūska

Dzemdes radītais mehāniskais dobās vēnas nospiedums un palielinātais šķidruma daudzums audos, kas rodas uz dažādu organisma izmaiņu fona rada perifērās tūskas. Tās parasti izpaužas kā neliels pietūkums ap potītēm, īpaši karstā laikā un dienas beigās vai pēc ilgstošas staigāšanas, bet tam nevajadzētu radīt sāpes vai diskomfortu. Arī no rīta var būt nedaudz stīvi, pietūkuši pirksti, gredzeni var kļūt „par mazu”.

Ko darīt?

 • Biežāk atpūsties, paceļot kājas uz augšu.
 • Veikt pēdu vingrojumus.
 •  Pacelt rokas virs galvas, saliekt un iztaisot katru pirkstu.
 • Var lietot pieneņu tēju, kurai piemīt nelielas urīndzenošas īpašības.
 • Grūtniecības laikā tūska ir mazināma ar uzturu, kurā ir vairāk kaloriju (vidēji ieteiktais daudzums + 300 kcal dienā) un palielināts olbaltumvielu daudzums (vidēji ieteiktais daudzums + 30 g dienā). Stingra vārāmā sāls ierobežošana nav vēlama.

Svarīgi!

Ja tūska ir izteikta vai arī tā strauji progresē, paaugstinās asinsspiediens, pievienojas galvassāpes, redzes traucējumi, slikta dūša, vemšana, sāpes pakrūtē, samazinās urīna daudzums, nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības tuvākajā medicīnas iestādē! Tas var liecināt par preeklampsiju, kas ir grūtniecības patoloģija, kurai raksturīga simptomu triāde - paaugstināts asinsspiediens, izteikta ķermeņa tūska un izmaiņas urīna analīzē (olbaltuma parādīšanās).  

Krampji ikru muskuļos

Krampji kājās ir diezgan izplatīta parādība grūtniecēm. Visbiežāk krampji rodas apakšstilbos, bet var arī būt pēdās un augšstilbos. Parasti tie ilgst mazāk par minūti. Krampji rodas, kāju muskuļiem savelkoties un asinīm cirkulējot lēnāk. Grūtniecēm krampju sajūta kājās var rasties, ja bērniņš nospiež mammas asinsvadus un nervus, kā arī tad, ja ir nepietiekams kalcija, fosfora, kālija, magnija vai B6 vitamīna daudzums organismā. B grupas vitamīni organismā neuzkrājas, tāpēc to rezerves pastāvīgi jāpapildina ar uzturu. Jāatceras, ka krampju iemesls var būt arī hroniska vēnu mazspēja, kad kājās diskomforta un smaguma sajūta. 

Ko darīt? 

 • Ja kājā ir krampji, kāju jāmēģina izstiept un pilnībā atbrīvot, muskuli var mēģināt atslābināt ar vieglu masāžu vai knaibīšanu. Tautā zināmo paņēmienu – muskulī durt ar adatu – izmantot nav ieteicams iespējamas traumatizācijas dēļ.
 • Vēlams nēsāt kompresijas zeķes.
 • Krampju mazināšanai ieteicams papildus lietot magniju, kalciju un B grupas vitamīnus saturošus produktus, piemēram, banānus, auzu pārslas, sieru, vājpiena biezpienu, rupjmaizi, olas.

Pēdu problēmas

Apgrūtinātā pēdu audu apasiņošana un inervācija var mazināt ādas un nagu aizsardzību pret sēnīšu infekciju. Grūtniecības laikā, palielinoties ķermeņa svaram, pēdējos mēnešos pastiprināti var veidoties pēdu ādas sabiezējums, sāpīgas plaisas, varžacis un pēdu kārpas, kā arī ir lielāks risks inficēties ar nagu sēnīti, jo kājām ir apgrūtināta venozā un limfātiskā attece, kājas pietūkst, īpaši, ja ilgi sēdēts vai stāvēts. 

Ko darīt?

* Nevajadzētu valkāt šaurus, gaisu necaurlaidīgus apavus, kuros ir nospiesti kāju pirksti un pēdas pastiprināti svīst.

* Ieteicams nēsāt apavus ar zemiem papēžiem- līdz 4 cm, nesēdēt sakrustotām kājām, savukārt, vakaros, piemēram, skatoties TV, kājas novietot augstāk, lai veicinātu asins cirkulāciju.

* Tā kā grūtniecības laikā (it īpaši pēdējos mēnešus) varētu būt problemātiski kvalitatīvi aprūpēt pēdas mājas apstākļos, lai laikus novērstu pēdu problēmas, vienu reizi mēnesī vēlams apmeklēt ārstniecisko pēdu kabinetu.

* Apmeklējot koplietošanas dušas vai baseinu, kājas jāieauj čībās, jo jebkura mikrotrauma var izraisīt infekcijas attīstību.

* Pēdas regulāri var pavannot jūras sālsūdenī. Tam var pievienot arī ķiploka daiviņas. Antiseptiska pretsēnīšu iedarbība ir arī zemeņu lapu novārījumam.

Ādas jaunveidojumi

Gan uz sejas, gan uz ķermeņa ādas iespējamas vizuālas izmaiņas, kas saistītas ar grūtniecību. Ne tikai palielinās ķermeņa svars un apjoms, bet saistībā ar augšanas hormonu pastiprinātu darbību organismā uz ādas var parādīties dažādi līdz tam  nebijuši ādas jaunveidojumi- kārpas un papillomas, kas līdz tam bija it kā snauduši. Papillomas un kārpas ir vīrusu izraisīti veidojumi ādā un to augšana tieši grūtniecības laikā pastiprinās ādas aizsargspēju izmaiņu dēļ.

Grūtniecības laikā reizēm var palielināties dzimumzīmes. To veicina estrogēnu receptoru atrašanās tajās un hormonālās darbības pastiprināšanās un tas ir it kā normāls process. Tomēr jāseko līdzi savām dzimumzīmēm, jo arī šajā periodā tās var pārtapt ļaundabīgā veidojumā. 

Ko darīt?

 • Grūtniecības laikā ar jaunveidojumiem praktiski nav iespējams cīnīties. Tos likvidējot, papillomas, dzimumzīmes, hemangiomas atkal var ataugt, tāpēc vislabākie rezultāti ārstēšanā būs pēc bērniņa piedzimšanas.

Vairāk informācijas 

www.sievietesveselibascentrs.lv

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Māmiņu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Sigitinja21 31. janvāris 2018 20:10