Pirts rituāli bērniem: padomi, ko ņemt vērā, lai bērnam pirtī iepatiktos

Māmiņu klubs
Māmiņu klubs 12. septembris 2017 00:00
675

Mūsu senčiem došanās pirtiņā un pirts rituāla izbaudīšana šķita neatņemama dzīves sastāvdaļa, mūsdienās ne mēs visi labprāt to baudām, jo viens no mītiem, kurš dziļi iesakņojies mūsu pārliecībā – pirtī ir ļoti karsts un man diez vai tur patiks, kur nu vēl manam bērnam. Taču pieredzējuši pirtnieki saka, ka pirts ir piemērota jebkuram cilvēkam, ja pareizi iet pirtiņā.

Konsultē pirtnieks, Jānis Zustrups un Lienīte Vītiņa- Zustrupa.

Piemērota temperatūra pirtiņā

Latviešu pirtī karstums ir no 55 – 65 grādi, salīdzinot ar somu vai krievu pirti, kur karstums sasniedz 100 un vairāk grādus. Ja pirts norise ir ar pirtnieku, pirtnieks gādās, lai būtu komfortabli, lai nepārkarsētu galvu, lai uzlabotu veselību pirtī, nevis to sabojātu.

Pirtī ir viena ikvienam bērniņam

Stāsts par došanos ar pirti kopā ar bērniņu kādreiz bijis pašsaprotams, pirts bijusi katrā lauku sētā un bērni jau no mazotnes to baudījuši.

Pirmā pirtiņa no seniem laikiem bērnam bijusi 7 dienu vecumā, kad ir pirtīžas un nedēļnieces pēriens. Pēc tam bērnu mazgāja pirtī, kur ir silta temperatūra. Mūsdienās bērnu pieradina pie pirts no 3-4 gadu vecuma, ja vecāki ir pirtsmīļi. Tā ir aptuveni 40 grādu temperatūra, visbiežāk tā ir vannīte ar siltu ūdeni priekštelpā, kamēr pieaugušie peras, bērns plunčājas.

Bērniem var iedot augu valsts mazo slotiņu vai zāļu pušķīti, ar ko darboties.

Drošība vienmēr pirmajā vietā

Ja pirts rituālu baudām kopā ar pirtniekiem, tad viņi ir tie, kas gādā par mūsu labsajūtu, kā arī uzmana mūsu pašsajūtu, taču par drošību pirtī ir jādomā arī mums pašiem. Pirtī ejot, pamatnotiekums ir drošība. Uzreiz ir jāredz apdraudējumi, kas var apdraudēt māmiņu un bērnu – karstie pirts akmeņi, slidenās grīdas, nestabilas lietas. Labāk ir darboties zemākā temperatūrā, nekā ja tā ir par augstu, kā rezultātā var sāpēt galva vai ir nelāga pašsajūta.

Veselības slotiņas pirtiņai 

Pirts rituāls noteikti nav iedomājams bez pirts slotiņām, par to visbiežāk rūpējas pirtnieki vai tie, kuriem ir zināšanas, kā slotiņas pareizi siet. Bērzs ir universāls koks, bērzs labs koks ar to, ka pirtiņā ļoti labi strādā, labi uzsilst, labi smaržo, pati pirmā un galvenā slotiņa pirtiņā.

Ne tikai pirtniekam rokās ir slotiņa, arī bērns var darboties ar slotiņu, kas sastāv, piemēram, no bērza, asinszālītes, pelašķa, pīlādža, vībotnes.

Pakāpeniska pieradināšana pie pirtiņas jau no mazotnes

Četru gadu vecumā pēršanās pirtiņā noteikti nebūs ar gara uzmešanu, jo āda ir plāna un trausla, viegli apdegumt. Bērnu pērt pieaugušo izpratnē – uzmest garu- var no 8-10 gadu vecuma. 

Bērniem brīvs režīms pirts apmeklēšanā

Noteikti der paturēt atmiņā to, ka pirtiņā ir jāiet tikai tad, ja ir laba pašsajūta, jo pirts rituāls ir miesas un gara lutināšana. Viss sākas  ar sildīšanos mērenā siltumā līdz brīdim, kad zemapziņa saka – laiks doties ārā.

Bērnam vienmēr jāļauj pirtī ienākt un iziet, kad viņš vēla. Aizliedzot ieiet pirtī, var rasties aizliegums – nedrīkst, tas tikai pieaugušajiem. Spiežot sēdēt pirtī karstumā un izjūtot diskomfortu, bērns var iedzīvoties lielā nepatikā.

Pirts tējas un ūdens

Pirts rituāl laikā cilvēka organisms izsvīst ūdeni, tāpēc tas nepārtraukti ir jāuzņemt atkal un to vislabāk darīt, baudot īpašas pirts tējas. Par pirts tējām vienmēr rūpējas pirtnieki, vasarā dodoties pļavā tās plūkt, ūdeni pirts tējai lej aptuveni 80-90 grādus karstu, tādējādi augi mums atdod visu to, kas tajos ir labs.

Pirts tēja ir jādzer visu laiku, kamēr gribas dzert, jo organismam jābūt siltumā, ja organisms ir silts no ārpuses un iekšpuses, tad pirtiņai ir labāks efekts.

Pirtiņa palīdz mums ieraudzīt pašiem sevi, palīdz sadzirdēt sevi, ko ikdienas steigā dzirdam citu un sevi mēs aizmirstam. Došanās pirtī- tā ir saplūšana ar dabu- daba ienāk mūsu pirtī.

Pirts rituāls, kuru vada pieredzējuši pirtnieki, var būt patiesi aizraujošs notikums visai ģimenei, iespējams tas ir labākais veids, kā iepazīstināt bērnu ar to,kas ir pirts un mainīt mūsu priekšstatus par pirti.

Vieglu garu, mīļie!

Māmiņu Klubs

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies