Mazuļa attīstība 6 mēnešu vecumā

EZ - Elīna
EZ - Elīna 19. aprīlis 2017 13:40
609

71 cm garš un 8, 4 kg smags, man lieliskais vīrietis, dēliņš Eliass šodien pūš pusi no savas pirmās svecītes, jeb iesoļojam 6 mēnešu mazajos svētkos!

Saka, ka sievietei ir viena iespēja tikt pie sapņu vīrieša- tad, ja viņa to pati tādu izaudzina.
Man ir laimējies būt par māmiņu mūsu šīs dienas gaviļniekam, manam sapņu vīrietim procesā- Eliasam Zaharovam.

Eliass ir maziņš Bosiņš. Partneris noziegumos, komandas biedrs un labākais brālis pasaulē savai divus ar pusi gadus vecākajai māsiņai Eleanorai.
Dēliņš man piedzima kā lielākā dāvana vārda dienā, precīzi 6 mēnešus atpakaļ- 19.10.2016.
Pateicoties šiem mūsu tikšanās mirkļiem ar abiem maniem bērniņiem, es ticu īstai mīlestībai no pirmā acu skatiena.

Dēliņš , kā īstam vīram pienākas - pārvietojās pa māju Zibens Makvīna ātrumā un ir ļoti tuvu patstāvīgai rāpošanai! Veļās uz visām 4 debess pusēm .
Kad mamma novērš acis, vēja ātrumā puika jau ir pie zemākajiem plauktiņiem, kur kaut kas salikts - un lēnām tiek viss mests zemē. Interese nodoties nedarbiem ir tik liela, ka pats jau sāk pievilkties pie nākamajiem plauktiņiem, lai arvien augstāk tiktu klāt mantām, ko varētu nomest zemē.
Eliass ir paraug- mazulis. Principā nekad neraud, bet ja raud, tam noteikti ir acīmredzams iemesls. Viņam patīk stingrs un kārtīgs dienas režīms. Pats sevi aizmidzina un noguļ visu nakti.
Bosiņš prot teikt mamma, bet sauc tikai tad, kad ir saskumis, vai vārda nēsātājs ir kaut kur nozudis. Domāju, ka tas vēl nav tas apzinīgais: "mamma".
Viņam garšo pilnīgi viss. Sākot ar rotaļlietām, rokām, drēbēm, papīra lapām, beidzot ar biezeņiem, augļiem, dārzeņiem, putriņām un cepumiem!
Visvairāk viņam garšo tas, ko nedrīkst.
Eliass skaisti dūdo, smaida ikkatram, iemācījies taisīt skaņas, kas atgādina automašīnas braukšanu. Cik vīrišķīgi. Tad nu šobrīd tas ir viņa pamata saziņas veids.
Nespēju noticēt, ka laiks skrien tik ātri , un mans mazais super mierīgais un nenormāli omulīgais & smaidīgais puikiņš jau ir 6 mēnešus liels izaudzis! Šķiet, ka tikai vakardien sapņoju par mūsu pirmo bērniņu, kam nākamnedēļ svinēsim jau 3. dzimšanas dienu!
Esmu bezgala laimīga, ka tieši man , un tikai man ir pašai savs Eliass Zaharovs. ❤

Reiz es nevarēju iztēloties, kā būtu, ja mēs būtu 3, un 4- likās kas neiespējams, neaizsniedzams un nesavienojams ar realitāti, bet tagad, tagad es vairs nevaru iedomāties savu dzīvi bez šī mana absolūti lieliskā 4!

***
Līdz ar dēla 6 mēnešu jubileju, manās rokās ir atceļojusi 1986. gadā iznākusi grāmata par mazuļa normālu attīstību. Tad nu nolēmu Jums sniegt nelielu ieskatu, kas paslēpies šajā grāmatā.

Sestais mēnesis
Guļot uz muguras. Zīdainis no guļus stāvokļa var brīvi pagriezties uz vèdera caur jebkuriem sāniem. Pārsvarā griežas uz vienu pusi. Zīdainis rotaļājās ar saviem kāju pirkstiem, ar interesi aptausta savu ķermeni, izstiepj priekšā rokas, ceļ galvu. Reizēm, izliecot ķermeni, taisa tiltiņu. Kustības kļūst arvien koordinētākas.
Guļot uz vēdera. Zīdainis droši ceļ galvu, notur to 90 grādu leņķī. Zīdainis balstās uz apakšdelmiem un šādā stāvoklī saglabā samērā stabilu līdzsvaru. Satrver rotaļlietu ar vienu roku.
Trakcija. Zīdainis, vilkts aiz rokām, cenšas apsēsties. Bērnam labāk patīk sēdēt nekā gulēt, tādēļ viņš pretojas noguldīšanai.
Sēdēšana. Ja zīdainis ir apsēdināts, viņu kādu brīdi var neturēt.
Uzcelšana kājās. Ja zīdaini uzceļ kājās, viņš jau stāv, ja viņam palīdz.

Bērns var izdarīt kustības katrā locītavā atsevišķi. Diezgan simetrisks un stabils. Tveršanai pārsvarā sāk jau izmantot vairāk vienu roku.

Bērns var pārtvert priekšmetu no vienas rokas otrā, bāž to mutē. Ja priekšmets nokrīt, skatās tam līdzi. Viņš stiepjas pēc priekšmetiem, kas atrodas tālāk kā tvēriena attālumā. Stiepjas ar abām plaukstām.
Zīdainis ēd cepumu, spēlē paslēpes, pretojas rotaļlietas atņemšanai!

Runas funkcija. Zīdainis "runājas" arī vienatnē. Viņš veido jaunus skaņu savienojumus, tādus kā "ra, re, da, de , go" Zīdainis izrunā vārdus mamma , papa, bez konkrētas uzrunas. Sāk atdarināt vārdus, skaņas. Skaļi smejas un spiedz.
Zīdainis priecājās par savu attēlu spogulī, atšķir stingu un laipnu uzrunu, ievēro mīmikas pārmaiņas un reaģē uz tām.

Zīdainis pagriežas pret skaņas avotu, atšķir dažādas skaņas. Patīkamā skaņā ieklausās. Zīdainis pats uztver skaņas, ko izrunā, atkārto tās.
Zīdainis skaļi kliedz, ja viņam ir kāda vajadzība vai viņš grib pievērst sev uzmanību.
Zīdainis ar acīm seko priekšmetiem un cilvēkiem. Visu aplūko, arī priekšmetus, ko paņēmis rokā. Laba roku un acu kustību koordinācija..

KOPSAVILKUMSSestais dzīves mēnesis , šķiet, ir ļoti svarīgs attīstības posms. Zīdainis kļūst stabilāks vertikālā stāvoklī, uzlabojas līdzsvars, guļot uz muguras un vēdera. Pozas maiņa paplašina zīdaiņa redzesloku, viņš ir kļuvis daudz ieinteresētāks un ziņkārīgāks. Laba galvas stāvokļa kontrole. Uzlabojas ķermeņa rotācijas kustība, kas rada jaunas kustību iespējas. Bērns sāk iidentificēt un klasificēt sajūtas. Bērns labprāt kontaktējās ar apkārtējiem cilvēkiem.

 

Tāds lūks ir mans un grāmatā aprakstītais pusgadnieciņš. Man ir liels prieks, ka puika "atķeksējās" visos sansiegumu " lodziņos" un ir paguvis iemācīties pat vairāk nekā no viņa tiek sagaidīts!

Proud momy ❤

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Softix 19. aprīlis 2017 23:09

Tādas vecas grāmatas var šķirstīt, bet nevajadzētu klausīties... mazuli 6 mēnešos nav ieteicams sēdināt, kur nu vēl stutināt uz kājām!

Sveiciens jubilejā! :)